Kosgeb Kredileri
KOSGEB Hibe Desteği İle Market veya Bakkal Açılır Mı?
Yazar: - 09 Kasım 2017
499
0

Sitemizde en çok merak edilen ve sorulan sorulardan bir tanesi de Kosgeb’in market sektörüne hibe veya kredi verip vermediğidir. Evet arkadaşlar, Kosgeb market sektörüne de destek olmaktadır. 2017 yılında bunun örneklerini gördük. Market, büfe ya da şarküteri açmak isteyenler de Kosgeb’e başvurabilirler. Kosgeb yetkililerinden ve danışman şirketlerden aldığımız bilgilere göre market veya büfe için başvuru yapan kişilerin çoğunun da farklı sektörlere yönelmesi olmuş. Çünkü Kosgeb orijinal projelere çok daha çabuk ve kolay kredi verebiliyor. Ama siz illa da ben market açmak istiyorum diyorsanız projenizi yapar ve başvurunuzu gerçekleştirirsiniz.

Market İçin Ne Kadar Destek Alınmalı?
Markete alınacak malzemeler ve ürünler marketin metrekaresine göre değişmektedir. Orta büyüklükte bir market açmak istiyorsanız en az 50 Bin TL’yi gözden çıkarmak zorundasınız. Bu giderleri önceden hesaplamak ve bir iş planı oluşturmak durumundasınız. Ancak bu şekilde ne kadar gider olacağını hesaplayabilir ve sermayenizi buna göre belirleyebilirsiniz. Yapacağınız iş planıyla KOSGEB’e başvurarak hibe kredi alabilirsiniz.

Hibe Krediler Geri Alınmaz; KOSGEB, girişimcilere sunmuş olduğu hibe kredileri geri almaz. İş yerinizi büyütmek için veya geliştirmek için alacağınız sıfır faizli kredilerle hibe kredileri birbirine karıştırmayın. Bunu öncelikle bilmeniz gerekir. Tabi bu hibe kredileri almanın da bazı zorlukları yok değil. Bunun ilk adımı “uygulamalı girişimcilik eğitimi” ismiyle bilinen özel Kosgeb kurslarıdır.


Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi
Kosgeb hibe başvurularını yapacak olan kişiler öncelikle uygulamalı girişimcilik eğitimlerine girmeleri zorunludur ve bu kurs sonrasında yapılacak olan yeterlilik sınavları ve ana modüllerden geçmeleri gerekmektedir. Bu kurslar tamamen ücretsizdir ve genel anlamda iş planı hazırlamayla ilgili dersler verilmektedir. Hayalinizdeki iş yerini nasıl kuracağınız, iş planlarını nasıl hazırlayacağınız ve ne gibi teknikler kullanacağınız hakkında bilgiler alacaksınız. Bu bilgiler akabinde iyi bir girişimci olabilmek tamamen size kalıyor. Kendinizi bu işe verdiyseniz eminim ki başarılı bir şekilde sonuç alacaksınız.

Market ve Bakkal NACE Kodu Kaçtır?
Uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamladıktan sonra Kosgeb tarafından desteklenen sektörlerden bir tanesini seçip ya da aklınızdaki iş alanını seçip başvurunuzu yapabileceksiniz. Hangi sektörü seçecekseniz o sektöre özel bir NACE kodu bulunmaktadır. Marketlerin NACE Kodu ise “I 56” şeklindedir.

I 56 NACE red kodu: Yiyecek ve içecek hizmeti faaliyetleri şeklinde geçmektedir. Konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri başlığı altında bulunmaktadır.

Market Ya Da Bakkal Devir Almak İçin Kosgeb Desteği
Arkadaşlar maalesef devir işlemleri için Kosgeb’den hibe alamazsınız. İşinizi sıfırdan açmanız gerekmektedir. Devir için 0 faizli krediler veriliyor ancak hibe imkanı sunulmuyor. Fakat şöyle bir durum var, devletimiz her geçen sene girişimciler için yeni fırsatlar sunuyor. Belki de 2018 yılında devir işlemleri içinde hibe desteği sunar.

Not: Lütfen bu konu altından “hibe almak istiyorum” gibi mesaj ve yorumlar göndermeyin. Hibe’yi biz vermiyoruz. Eğer bu konuda hiç bilginiz yoksa özel danışman şirketlerine danışabilir ve belli bir para karşılığı profesyonel destek alabilirsiniz. Biz bu işi ücretsiz, bilgilendirme amacıyla yapıyoruz. Eğer yanlış bir bilgi verdiysek ya da sizin eklemeniz gereken ek bilgiler varsa konu altındaki yorumlar bölümünden ya da iletişim sayfamızdan bize gönderin.

Güncel Kosgeb haberleri için Twitter sayfamızı takip edebilirsiniz;
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ