Kosgeb Kredileri
Güzellik Merkezi İçin KOSGEB Desteği Alınır Mı?
Yazar: - 11 January 2019
10.914
0

Girişim fikri olup bu fikrini hayata geçirmek, kendi işinin sahibi olmak ve kendi gelir kapısını oluşturmak, bunun yanında yeni istihdam kaynakları oluşturmak ve kaliteli ürün ve hizmet sunumunda bulunma niyetinde olan kimseler, KOSGEB’ in hazırlamakta olduğu finansal desteklerden faydalanabileceklerdir.

Güzellik merkezi açmak isteyen ve bu alanda planları olan kişiler, KOSGEB’ in yayımladığı ve desteklemekte olduğu iş kollarının aktarıldığı listeye bakmak durumundadırlar. Hayata geçirecek oldukları işleri, bu listede aktarılan tanımlardan biri ya da birden fazlası ile uyuşuyorsa, KOSGEB’ in sunduğu finansal desteklerden faydalanılabilecektir.

Kosgeble Güzellik Salonu Açmak
Güzellik salonu hizmeti sunacak olan işletmeler, KOSGEB’ in desteklenen sektörler listesinde 96.02 Nace kodu altında toparlanmıştır. Bu ana kod altındaki alt kodlara bakılacak olursa,


  • 96.02.01- numaralı kodun sağlık bakım hizmetleri dışarıda tutularak; manikür, pedikür, saç bakımı, cilt bakımı, kaş alma, ağda gibi uygulamaların verilecek olduğu güzellik salonları tanımlanmaktadır.
  • 96.02.02- maddesinde erkek kuaförleri ve berberlerinin KOSGEB desteklerinden faydalanabilecek oldukları belirtilmektedir.
  • 96.02.03- maddesinde, kadın kuaför işletmelerinin faaliyetlerinin desteklenecek sektörlerden biri olduğu belirtilmektedir.
  • 96.02.04 maddesinde, yalnızca manikür ve pedikür hizmeti verecek olan salonlar tanımlanmaktadır.
  • Son olarak, 96.02.05 maddesinde, sadece ağdacılık uygulamalarında bulunacak olan salonların faaliyetleri belirtilmektedir.

Yukarıda aktarılmakta olan maddelere göre, kurulacak olan güzellik merkezlerinin uygulamaları bu listeler içerisinde yer alıyorsa KOSGEB desteklerinden faydalanma imkanı bulunmaktadır. Kurulacak olan güzellik merkezinin yalnızca kadınlara hizmet vermesine de gerek bulunmayıp, listede belirtildiği üzere erkeklere yönelik hizmet veren kuaför ve berber dükkanları da bu desteklerden faydalanabilmektedir.

Kosgeb’den Destek Alarak Adım Adım Güzellik Salonu Açmak
Güzellik salonu açmak ve bu sırada KOSGEB’ in sunmakta olduğu finansal desteklerden faydalanmak isteyen kişiler, aşağıda verilen işlemleri adım adım takip ederek desteklerden faydalanma hakkı kazanabileceklerdir.

İlk olarak, KOSGEB ve iş ortaklarının sunmakta olduğu ve çeşitli illerde ve çeşitli tarihlerde düzenlenen uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılım gösterilmelidir. Bu kursun bitiminden sonra edinilecek olan sertifika ile KOSGEB desteklerinden faydalanma hakkı doğacaktır.

Dükkanda ihtiyaç duyulan tesislerin ve malzemelerin satın alımı gerçekleştirilir. Bu işlemlerin hepsinin banka kartı ya da kredi kartı ile gerçekleştirilmesi, ürünlerin faturalandırılması konusunda kişilere avantaj sağlayacaktır fakat isteyen kişiler yine nakit kullanarak da faturalı alışverişlerine devam edebileceklerdir.

Güzellik merkezi açılışı sırasında yerine getirilmesi gereken şartlar sağlanmalı ve gerekli mercilerden gerekli olan izinler alınmalıdır. Belediyelerden, meslek odasından vb. yerlerden.

KOSGEB üzerinden ulaşılabilecek olan e-kobi oluşturma adımına geçilir. Bu sırada e-kobi kaydı, e-devlet üzerinden gerçekleştirildiği için kişilerin e-devlet şifresine sahip olmaları gerekmektedir.

Buraya kadar olan adımların sağlanmasından ve yerine getirilmesinden sonra kişiler, KOSGEB’ in destek programlarına başvuruda bulunabileceklerdir. Başvuru sırasında istenen belgeler, güzellik salonu için hazırlanmış olan iş planının da kuruma götürülmesi gerekmektedir. Kişilerin başvurularının kabul edilmesinden sonra, işletmenin kuruluşu sırasında harcanan faturalı tutarların büyük bir kısmı, KOSGEB’ den bu şekilde geri alınabilecektir.

Başvurunun Çekiciliğini Arttırmak İçin
Başvurunun kabul edilirliğini ve inandırıcılığını arttırmak için kuruma sunulacak olan iş planı büyük önem taşımaktadır. Hazırlanan iş planı içerisinde güzellik salonunun neden kurulmak istendiğinden ne gibi amaçları olduğuna, kaç kişi çalıştıracak olduğuna, nerede kurulacak ve kimlere hizmet vereceğine kadar detaylı bilgiler yer almaktadır.

İş planı hazırlamak için bireyler, KOSGEB’ in sunduğu uygulamalı girişimcilik kursunda eğitim almaktadırlar fakat 4 günlük eğitim sonrasında iş planı için kendine güvenli olmayan kişiler, özel şahıslar ya da şirketlerden yardım alarak iş planı hazırlayabilecek oldukları gibi internet üzerinden erişebilecek oldukları örnek iş planlarından faydalanarak, kendileri de bir iş planı hazırlayabileceklerdir. İş planında önemli olan, doğru bilgilerin aktarılması ve ortaya gerçek anlamda bir değer koyulacak olduğuna yetkilileri ikna edecek argümanların sunulmasıdır.

Güzellik Merkezi İçin İş Planı Örneği; Tıklayınız

Kosgeb İş Planı Nasıl Hazırlanır?
Eğer iş planını kendiniz hazırlayacaksanız Kosgeb İş Planı Hazırlama isimli konumuzu okuyabilirsiniz.

Güncel Kosgeb haberleri için Twitter sayfamızı takip edebilirsiniz;
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ