Kosgeb Kredileri
Kosgeb Başvurusu Nasıl Yapılır?
Yazar: - 11 January 2019
47.196
10

Kosgeb Nedir; Kosgeb, küçük ve orta ölçekli ticari işletmelere veya yeni girişimcilere destek olmak amacıyla kurulmuş bir devlet kurumudur. Kosgeb, vermiş olduğu parasal ve lojistik destek ile, kuruluşlara ya da kişilere yeni bir ticari ufuk açmayı hedeflemektedir. Bu sayede kişiler ya da kobiler, gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında kendilerine yeni müşteri ağları bulabilmekte ve kendi işlerini daha iyi seviyeye taşıyabilmektedirler.

Kosgeb’e Kimler Başvurabilir?
Kosgeb başvurusunda bulunmak ve Kosgeb’in sağlamış olduğu olanaklardan faydalanmak için gerekli bazı koşullar mevcuttur. Bu koşullardan ilki, başvuru yapacak kişilerin girişimci statüsünde olması ve başvuruda bulunacak kurumların da kobi statüsünde olması gerekmektedir. Girişimci olarak tanımlanan kişilerin temel baz alınan özelliği ise Kosgeb’in belirlemiş olduğu iş sektörleriyle ilgili yeni fikirlerinin olmasıdır. Özetle, yeni bir sektöre girecek olan genç girişimciler, belirlemiş oldukları fikirlerle KOSGEB’e başvuruda bulunabilirler. Ancak burada yer alan temel sorun ve uyuşmazlık, Kosgeb’in kendi oluşturduğu listedeki iş kollarının, girişimcinin sektörünü kapsamamasıdır. Bu yüzden kendisini girişimci olarak nitelendiren ve Kosgeb’e başvurmak isteyen kişilerin, bu konuda uzmanlaşmış insanlardan danışmanlık hizmeti alması tavsiye edilmektedir.

Kosgeb’den yararlanabilen diğer grup olan kobiler ise belirli şartları yerine getirdikleri takdirde rahatça başvuru yapabilmektedirler. Bu şartların başında işletmenin kobi statüsünde olması gelmektedir. Bu şartı sağlayan işletmelerin yerine getirmesi gereken yükümlülükler aşağıda yer almaktadır:


 • Kobinin resmi olarak herhangi bir borç yükünün bulunmaması. Özellikle vergi borcu, maliye borcu gibi devlet kapsamında borçlu olan kobilerin KOSGEB’ten destek alması söz konusu olmamaktadır.
 • Kobinin çalıştığı iş alanında meslek odasına kaydının bulunması ve herhangi bir borcunun olmaması.
 • Kobinin iş yerinde bulunan cihazların ve üretimde kullanan malzemelerin detaylı bilgisi.
 • Kobinin, KOSGEB’in sunmuş olduğu kredi olanaklarından yararlanabilmesi için, kredi notunun elverişli olması. Bu yükümlülüklerin hepsini eksiksiz olarak yerine getirebilen kobiler, KOSGEB başvurusunda bulunarak belirli süreçleri beklemeye başlayabilirler.

Kosgeb Başvuru Sonuçları
Kosgeb bir devlet kurumu olduğu için, başvurudan sonra bazı bürokratik işlemlerin devam etmesi süreç almaktadır. Her türlü yükümlülüğü sağlayıp, başvurusunu tamamlayan girişimciler ve kobiler, desteğe kabul edilip edilmediğini KOSGEB’in kendi resmi sitesinden öğrenebilirler. Kosgeb, destek vermeyi kabul ettiği şahısları ve kurumları öncelikle eğitime tabii tutmaktadır. Bu eğitimin içeriği minimum 32 saat olarak belirlenmiş olup, tamamen ücretsiz bir şekilde sağlanmaktadır.

Kosgeb eğitimi genellikle belli başlı başlıklardan oluşur. Kobiler ve girişimciler bu eğitimlerde iş planı hazırlamayı, iş için bütçe oluşturmayı ve Kosgeb’ten nasıl destek alabileceklerini detaylı olarak öğrenirler. Bu eğitimin sonucunda sertifika almaya hak kazanan kobiler ve girişimciler, gerekli evrakları oluşturarak Kosgeb’in sunduğu faizsiz kredi ve hibe programlarına rahatlıkla başvurabilirler.

Kosgeb Destekleri
Kosgeb yaklaşık 300’e yakın sektör ve alt sektörleri destekleyen devlet kuruluşu bir yapıdır. Bu sektörler başlı başına bir sektör olabileceği gibi, alt dalları da kapsayabilen karmaşık ve çok detaylı hibe programlarını barındırmaktadır. Bu sistemin detaylı olması, girişimciler ve kobiler için başlı başına bir çok avantajı içermektedir.

Kosgeb’in istemiş olduğu ve şart koştuğu sektörlerde 50 bin TL’ye kadar karşılıksız hibe alabilmek mümkündür. Bu sembolik bir rakam olabildiği gibi, maksimum sınırı ifade etmektedir. Örneğin KOSGEB’e başvuran bir kobinin temel giderleri 30 bin TL tutarında ise, Kosgeb’in vereceği hibe de 30 bin TL dolayında olmaktadır. Eğer kobi ya da girişimci iyi bir iş planı ve bütçesi hazırlamış ise, 1 sene geri ödemesiz ve faizsiz 100 bin TL’ye kadar kredi avantajından da yararlanabilmektedir.

Kosgeb Başvurusu Nasıl Yapılır ?
Kosgeb başvurusu, KOSGEB’in kendi internet sitesi aracılığı ile yapılabildiği gibi, bir takım danışmanlık şirketleri vasıtasıyla da yapılabilmektedir. Danışmanlık hizmeti veren şirketler, belirli bir ücret karşılığında daha profesyonel bir başvuru stili oluşturabilmektedirler.

Kobiler ya da girişimciler, KOSGEB’in istemiş olduğu belgeleri temin ettikleri takdirde başvuruyu kendileri de gerçekleştirebilirler. Bu belgeler kosgeb’in kendi resmi sitesinde yer almakta, her sene için güncellenmektedir. Başlıca bu belgelerin ne olduğundan bahsedersek; KOSGEB eğitimi sonunda alınan sertifika, tüm kamu kuruluşlarından alınan borcu yoktur kağıtları, kredi ve hibe işlemlerinden yararlanabilmek için kredi notunun uygunluğunu gösteren belge ve şirketin hangi sektörde faaliyet göstereceğini içeren belgeler, başlı başına KOSGEB başvurusu yapmak için yeterlidir.

Kosgeb Hibesi
Kosgeb’ten hibe alınması, evrak takibini ve bir takım bürokratik süreçleri içerisinde barındırmaktadır. Bu hibelerin düzenli ve tam olarak alınması için gerekli olan bazı evraklar ve koşullar mevcuttur. Bunların başında kobinin veya girişimcinin kendi başına almış olduğu üretim cihazları ve burada kullanılan aletlerin fiyatlarını gösteren faturalar gelmektedir.

Kosgeb hibesi, iknci el olarak temin edilmiş hiçbir cihaza verilmemektedir. Örneğin üretim alanında kullanılan bir cihazın, sıfır ve hiç kullanılmamış olarak alınması gerekmektedir. Ancak bu durumlarda hibe alımı gerçekleştirilebilmektedir. Bunların tespiti hem KOSGEB’e başvuranlar tarafından yapılmakta, hem de KOSGEB bünyesinde çalışan kişilerin firma yerini ziyareti sonucunda yapılmaktadır. Bu yüzden profesyonel hizmet alınması, hibelerin tam anlamıyla alınmasına ön ayak olabilmektedir.

KOSGEB Hakkında Soru ve Cevaplar

Adem MERCAN; Merhaba Üstadım. Ben Mersin Erdemliden Arıcılık İşletmesi kurmak için Halk Eğitim Merkezinde eğitim alıp Arıcılık belgesi aldım. Kosgeb’e başvuru yapayım derken Arıcılık Dükkanı olan birisi senin sigortan var sana çıkmaz dedi bu doğru mudur. Ben inşaatta kalıp ustasıyım.

Cevap; Sigortalı çalışmanız herhangi bir engel olmaz. Ayrıntılı bilgi için şu konumuzu inceleyebilirsiniz; Sigortalı çalışanlar Kosgeb desteği alabilir mi?

Cem; Çiğ köfteci dükkanı açmak istiyorum, Kosgeb bu dükkanı açmak için hibe veriyor mu? Şartları nelerdir?

Cevap; Bu tür iş yerleri açmanız için iş planınızın ilgi çekici olması gerekiyor. Sıradan çiğ köfte dükkanı açacaksanız zaten pek bir maliyeti olmaz, Halkbank Franchising kredisini çekebilirsiniz. Daha kolay olur, Kosgeb’ten kredi almak bayağı uğraştırıcı bir iş çünkü. Yine de şu konumuza göz atabilirsiniz; Çiğ Köfte Dükkanı için hibe almak

Halil; Merhaba ben tekstil sektöründe çalıştım. İşimle alakalı 3 yıl önce moda tasarım ve modelistlik eğitimi aldım özel bir okuldan. Şu an bayan giyim üzerine koleksiyon hazırlıyorum, müşteri çevrem var ama sermaye sıkıntısı çekiyorum. Bu arada kendi imkanlarımla dükkan açtım. Sözün özüne gelirsek destek alabilir miyim. Teşekkürler dinlediğiniz için.

Cevap; Merhabalar Halil bey. Elbette ki Moda ve giyim sektöründe hibe ya da kredi alabilirsiniz. Dilerseniz şu konumuzu inceleyebilirsiniz; Moda ve Giyim Sektörüne Kosgeb Desteği Veriliyor mu?

Taner; Özel sektör calışanıyım köyde yaşıyorum arazim var büyük baş hayvancılık yapmak istiyorum. ahır ve hayvan maliyetlerini kosgep ten kredi ile karşılayabilirmiyim.

Cevap; Merhaba Taner bey, başvurunuzu bulunduğunuz il ya da ilçeden yapabilir ve Kosgeb kurslarına katılabilirsiniz. Eğer yeterli bir projeniz yoksa hibe ya da kredi alamayabilirsiniz. Genelde hayvancılık üzerine yapılabilecek projelere kredi çıkıyor ama var olan hayvanların bakım ücretlerini ya da yem ücretlerini karşılamak için kredi istiyorsanız çıkmayabilir. Projenizin ilgi çekici olması gerekli desteklenmesi için. Umarım anlatabilmişimdir.

Adem; Sigortalı çalışıyorum kendime unlu mamuller işletmesi kiralayıp çalıştırmak istiyorum. Yardımcı olurmu sunuz? Teşekkür ederim.

Cevap; Merhaba Adem bey, başvurularınızı KOSGEB’e yapabilirsiniz.

Ziya; Merhaba iki yıldızlı turizm belgeli olan Dilovasında bulunan otelimi yenilemek istiyorum, bunun için nasıl bir yol izlemeliyim? Kosgeb’den yararlanmak adına.

Cevap; Merhaba Ziya bey, nasıl başvuru yapılması gerektiğini yazımızda belirttik. Bunun dışında sormak istediğiniz sorular varsa yardımcı olmaya çalışırım. Ama adım adım yazdıklarımızı uygulamanız gerekiyor.

Sema; Eğitimlerde hangi kurslar oluyor.

Cevap; Şu konumuz size yardımcı olabilir; https://kosgebkredileri.org/kosgeb-kursunda-hangi-egitimler-oluyor/

Musa; Merhaba ben AVM içinde parfüm standı açmak istiyorum ve maddi olarak açamıyorum. Bu konu için bana yol gösterir misiniz?

Cevap; Musa bey, başvuru yapabilirsiniz. Hatta Kosgeble Parfümeri Açmak isimli konumuzu okuyabilirsiniz. Ancak bu tür standlar açmak için destek almak zor olacaktır. Kosgeb genelde yenilikçi projelere destek oluyor. İş planını dikkat çekici bir şekilde hazırlayabilirseniz neden almayasanız? Şansınızı deneyin ve bizi de bu konuda bilgilendirin 🙂

Aycan; Merhabalar İstanbul’da yaşıyorum . Ben güzellik merkezi devir almak istiyorum. Uzmanlık ve eğitim belgelerim var . KOSGEB’ten ne gibi yardım alabilirim ?

Kosgeb Devir Desteği Veriyor Mu? (alt kısımda devirle ilgili sorular ve cevaplar bulunmaktadır)

Kadir; Merhaba ben iş yeri devir için kosgeb kredisi almak istiyorum. Marke veya kırtasiye nasıl yapabilirim. 20 ile 50 bin arasi kredi lazim.

Furkan; Oto ve halı yıkama dükkanını devir almak istiyorum yalnız bütçem yetmiyor kosgeb bunun için destek verir mi?

Aylin; Merhaba magaza devir almak istiyorum bunun için de KOSGEB kredilerine yararlanilabiliyormu?

Muharrem; Perde satış mağazası devir almayı düşünüyorum. Kosgeb bunun için bana kredi verir mi acaba?

Ferdi; iyi geceler ben şimdi bir bakkal devir almak istiyorum lakin benim borçumda var kredi puanım iyi değil geçtiğim dönemlerden şuan ödüyorum ama çalışmadığım için bir süre ödememiştim bu yüzden sıkıntılı bir durum kredi puanım kosgep e yardımı alabilir miyim ? sorunuzun cevabına göre bir kaç sorum daha var.

Gökcen; Şu an çalışan bir mağazayı istenilen hava parasini ödeyerek devir almak ve yeni mal alımı yapmak istiyorum. Bunun icin kosgeb destek verir mi?

Onur; Merhaba ben oto yıkama dükkanını üzerime devir almak istiyorum. KOSGEP’ten destek alabilir miyim?

Sadile; Ben kuaför dukkani devir almak istiyorum buna hibe verilir mi?

Erdal; Esim ev hanimi cafe devir almak istiyor nasil devlet kredisinden yararlanir?

Murat; Merhaba iyi günler kolay gelsin. Eşimin eski çalıştığı bayan kuaförünü eşim için devir almak istiyoruz, kosgep bu konuda hibe veya faizsiz kredi imkanı tanıyor mu acaba? Teşekkürler.

Nuri; Merhabalar ben bir internet cafe açmayı düşünüyorum. Hali hazırda var ama içindeki ekipmanlar harap durumda. Yani yenilemem gerekli, devir alacağım ama masraf 0’dan olacak. Kosgeb desteği alabilir miyim?

Nilgün; Kardeşim yurt dışında yaşıyor benzinlik devir almak istiyor kosgeb ten kredi alabilir mi?

Cevap; Dükkan devir almaya şu an için Kosgeb desteği verilmemektedir. Ayrıntılar için şu konuyu inceleyebilirsiniz; KOSGEB Devir Desteği Veriyor Mu? İş Yeri Alınabilir Mi? Satılabilir Mi?

Turan; Ufaktan bir yer (bakkal) gibi bir şey açmayı düşünüyorum. Eşimin adına mı yoksa kendi adıma mı açsam hibe desteğini alabilirim. 2018 de devirlerde de hibe alınıyor mu. Yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap; Kendi adınıza almanız gerekir, eşinizin adına alırsanız eğitimlere eşiniz katılır. Ayrıca devir desteği yok Turan bey.

Kosgeb Güzellik Salonu ve Merkezi İçin Destek Veriyor Mu? (alt kısımda güzellik salonu ile ilgili sorular ve cevaplar bulunmaktadır)

Zinet; Merhaba ben gelinlik ve güzellik salonu açmak istiyorum. Hep hayalimdi ve meslek eğitim okulundan kalfalık belgemi de aldim ama arkamda hiç bir maddi gelirim yok. Kosgeb buna destek verir mi?

Gözde; Merhaba ben lazer uzerine güzellik merkezi açmak icin başvurmak istiyorum. Ne yapmam gerekiyor?

Hamdiye; Merhabalar ben mesleki eğitim merkezinde eğitim gördüm saç bakım ve güzellik yani kuaför salonu açmak istiyorum ama hiç maddi durumum yok işletmeyi açmadan başvuru yapmamız mümkün mü?

Çağla; Merhabalar ben öğretmenim ve güzellik merkezi açmayı düşünüyorum. Kosgeb ile ilgili nasıl bir yol izlemeliyim ?

Gizem; Merhaba, ben 25 yasindayim ve su anda calistigim yerden ayrilip bir guzellik salonu acmayi planliyorum. Klasik bir salon degil ekstra sundugu bir cok hizmetle islemler yapilicak. Bu konuda destek alabilir miyim kurslarina katilip belge Almali miyim ? Bilgi alma imkanim olursa sevinirim.

Özge; Güzellik salonu açmak için kosgeb desteği olurmu acaba*

Fatma; Sadece dükkanı olanlar mı alıyor krediyi? ben büyük bir güzellik salonu açıcam paraya ihtiyacım var. Maddi destek alabilir miyim alma oranım yüzde kaç?

Gülşah; Kayseri’de yaşıyorum şu an sigortalı bir işte çalışıyorum yanimda çalıştırmak üzere elemanlarım mevcut fitness salonu ve aynı zamanda güzellik merkezi ve kuaför bulunan bir salon düşünüyorum buna koskep destek verir mi?

Cevap; Kosgeb, güzellik merkezi için destek vermektedir. Ayrıntılar için linke tıklayınız; Güzellik merkezi için Kosgeb desteği

Güncel Kosgeb haberleri için Twitter sayfamızı takip edebilirsiniz;
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 10 Yorum Var)
 1. YUKSEL BERBER says:

  MALİ MÜŞAVİRİM ŞUAN ÇALIŞMIYORUM .SSK EMEKLİSİYİM.1966 DOĞUMLUYUM.EGİTİM PROGRAMINIZA KATILIP GİRİŞİMCİLİK BELGESİ ALABİLİRMİYİM

  1. admin says:

   Yaş konusunda benim çok bilgim yok Yüksek bey. İsterseniz KOSGEB merkezini arayıp bu konuyu sorun. Ben de araştırıp geri dönerim size.

 2. Seekan says:

  Ben bir şirkette SSK olarak çalışmaktayım ek gelir icin KOSGEB başvuru yapabilirmiyim

  1. admin says:

   Ek gelir olarak bir iş yapacaksınız projenizi onaylatmanız lazım.

 3. emine says:

  ben markette çalışıyorum bu işletmeyi üzerime devir almak istiyorum KOSGEP ten destek alabilirmiyim

  1. admin says:

   Devir almak için hibe alamazsınız ancak Kosgeb kredisiyle alma şansınız var. Konumuzu inceleyin; https://kosgebkredileri.org/kosgeb-hibe-destegi-ile-market-veya-bakkal-acilir-mi/

 4. Ali says:

  Kosgep kurslarına nasıl basvuruluyo

  1. admin says:

   Hangi il de yaşadığınızı söylerseniz yardımcı olmaya çalışırım.

 5. Uğur says:

  Benim belgem var işyeri açmadan mı açtıktan sonra mı başvurmam lazım

  1. admin says:

   Eskiden açmak gerekiyordu ancak son yapılan değişiklikte iş yeri açmadan da başvuru yapabilirsiniz. Çünkü diğer durumda insanlar mağdur oluyordu.

BİR YORUM YAZ