Kosgeb Kredileri
2017 Kırsal Kalkınma Destekleri (TKDK Hibeleri)
Yazar: - 19 October 2017
722
2

TKDK, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu son yıllarda ekonomik kalkınmayı arttırmak için, kırsal alanlarda yaşayan girişimcilere büyük fırsatlar sunmaktadır. Kırsal alan girişimci destek hibesi ile Türkiye ekonomisinin en önemli alanlarından bir tanesi olarak kabul edilen tarım sektöründe girişimcilere destek kredisi veriyor. TKDK’nın amaçlarından biri hiç kuşkusuz ki ülkemizin tarımsal alanda gelişmesini sağlamaktır. TKDK, şu an Avrupa Birliği üyeleri ve aday ülkeler tarafından sağlanmış olan hibeler ile ülkemizin 42 ilinde tarımla uğraşan girişimcilere destek kredisi veriyor.

TKDK Destek Hibesi Nasıl Alınır ve Şartlar Nelerdir?
Öncelikle bu hibelerin verildiği illerde yaşamanız ya da bu iller de tarımsal faaliyetlerde bulunmanız gerekmektedir. Nüfusu 20 binin altında olan yerleşim yerleri desteklenmektedir. Eğer böyle bir kırsal alanda yaşıyorsanız bu hibeye başvuru yapabilirsiniz. Unutulmaması gereken en önemli unsur ise bu hibeler sadece tarımsal alanlarda iş yapacak olan kişilere verilecek olduğudur. Farklı sektörlerde projeleri olan kişiler bu hibe desteğinden faydalanamaz. Bunun için KOSGEB’in farklı kollarda verdiği krediler incelenebilir.

TKDK Karşılıksız Kredi Başvurusu
Bu hibeyi almak isteyen girişimciler TKDK’nın web sitesinde yapmış olduğu duyuruları, çeşitli yayın organlarında yapılan çağrılarını takip etmeleri gerekmektedir. Duyuruların devamlı takip edilip başvuru süre aşımını geçmeden projelerin hazırlanıp kuruma bizzat veya resmi temsilciler ile gönderilmesi gerekmektedir. Projeniz eksiksiz ve standartlara uygun bir şekilde hazırlanmalıdır. Bunun için profesyonel şirketlerden destek alabilirsiniz. Gerekli form ve diğer prosedürleri kurumun web sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz.


TDK Hangi Sektörlere Hibe Kredi Veriyor
Yukarıda da belirttiğimiz gibi TKDK sadece tarımsal alanlarda iş yapacak olan kişilere hibe imkanı sunmaktadır. Çiftçilik, hayvancılık, balıkçılık gibi sektörlerde iş yapacak olan kişiler bu hibeye başvuru yapabilirler.

Ne Kadar Hibe Alırım?
Yapacağınız projeye göre hibe miktarı TKDK  tarafından belirlenmektedir. Projenizi sunarken dikkat etmemiz gereken hususlardan bir tanesi de yapacağınız işin maliyetlerini doğru bir şekilde hesaplamanız gerektiğidir. Eksik hesaplama, proje de yanlış hesaplamaların olması size sıkıntı yaratabilir.

TKDK Bu Hibeleri Neden ve Nasıl Veriyor?
TKDK yapmış olduğu çalışmaları uluslararası kriterlere göre gerçekleştirmektedir. Çünkü bu kurumun vermiş olduğu hibelerin kaynağı Avrupa Birliği ülkeleri ve aday ülkelerinden sağlanmaktadır. Durumun böyle olması da girişimcilere oldukça avantajlar sağlıyor. Bu avantajların başında ise vergi avantajları, iş gücü istihdam avantajları gelir. İşçilerin maaşlarına kadar giderler karşılanabilir. İşinizi kurduğunuzda tüm vergilerden belli bir süre muaf olursunuz. Alacağınız hibelerle tarımsal alanlarda teknolojinin daha iyi bir şekilde kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Tarımın gelişmesi için dünya da birçok teknolojik yenilik mevcuttur. Bu hibe krediler sayesinde teknolojik aletler edinebilir ve normalden çok daha hızlı üretim gerçekleştirebilirsiniz. Sonuç olarak dünya da tarım alanlarının gelişmesi tüm insanlığa faydalı bir sonuç doğurur. Avrupa Birliği ülkeleri de tüm Avrupa ülkelerine bu hibe imkanlarını sunmaktadır. Avrupa’da tarımın gelişmesi için bu şarttır.

67 Milyar TL Hibe Verildi
Kurum 2011 yılından günümüze kadar toplamda 6.7 milyar Türk Lirası hibe verdi. Toplamda 42 ilde 11.000 girişimciye hibe verildi. Alttaki rakamlara bakarak hangi sektörlere ne kadar hibe verildiğini inceleyebilirsiniz.

Süt üretimi; 2.5 Milyar TL.
Et üretimi; 1.6 milyar TL
Et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması; 421 milyon TL
Süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması; 394 milyon TL
Meyve ve sebzelerin işlenmesi ve pazarlanması; 399 milyon TL
Su ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması; 58 milyon TL
Kültür balıkçılığı; 16 milyon TL
Kırsal Turizm; 397 milyon TL
Yerel ürünler; 304 milyon TL
Çiftçilik faaliyetleri; 601 milyon TL

Güncel Kosgeb haberleri için Twitter sayfamızı takip edebilirsiniz;
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 2 Yorum Var)
  1. Kadir says:

    Tkdk kredi değil hibe veriyor. Çok önemli bir detayı atlıyorsunuz.

    1. admin says:

      Merhaba Kadir bey, teşekkür ederiz bilgilendirme için.

BİR YORUM YAZ