Kosgeb Kredileri
TOKİ Nedir? Başvuru Şartları ve Başvurular Nereye Nasıl Yapılır?
Yazar: - 22 September 2019
134.185
0

Bu makalede TOKİ hakkında genel bilgiler, başvuru şartları, başvuruların nasıl yapılacağı, Toki evleri ve Toki hakkında merak edilen diğer sorulara cevap bulabileceksiniz. Alt kısımda verdiğimiz linklerden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

TOKİ devlet tarafından kurulmuş olup, dar ve orta düzey gelire sahip olan ailelerin konut almalarını sağlayan kurumdur.

TOKİ kelime anlamı olarak “Toplu Konut İdaresi Başkanlığı” açılımına sahiptir. 1984 yılında Turgut Özal’ın vermiş olduğu talimat ile kurulmuştur. O yıllarda Türkiye’de yaşanan krizler ve mali yetersizlikler yüzünden istenilen seviyede konut yapılamamıştır. 18 yılda yaklaşık 43.000 konut yapılabilmişti.


Sonraki yıllarda planlı kentleşme ve konut seferberliği ile başbakanlığa bağlanan TOKİ, büyük bir gelişme göstermiştir. Konut dışında otel, futbol stadyumu, üniversite ve cami gibi birçok kurumun yapımını üstlenmiştir. Yıl 2012 olduğunda toplamda 520.000 konut sahiplerine uygun fiyatlar karşılığında verilmiştir. 2023 yılına TOKİ konutlarının sayısı 1 milyona ulaşabileceği söylenmektedir.

TOKİ Başvuru ve Konut Alma Şartları Nelerdir?
– Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
– Ev almak istediğiniz il veya ilçede en az 1 sene oturmanız gerekmektedir.
– TOKİ’den daha önce konut almamış olmanız gerekmektedir.
– Üzerinize malvarlığı olmaması gerekmektedir.
– Son olarak aylık gelirin 2.600 Türk Lirası altında olması gerekmektedir.

Toki Başvuru
Toki başvurusu için detaylı bilgi almak bu linke tıklayabilirsiniz. Açılan sayfada Toki başvuru şartları, başvuru için gerekli belgeler, kura çekilişi, sözleşme, oturma koşulu ve devir işlemleri hakkında detaylı bilgiler verilmektedir.

Toki Evleri
Toki evleri için örnek görselleri inceleyebilirsiniz. Bu linke tıklayarak Kocaeli Gebze’de yapılan Toki evlerini inceleyebilirsiniz.

Güncel Kosgeb haberleri için Twitter sayfamızı takip edebilirsiniz;
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ