Kosgeb Kredileri
Kosgeb Kursunda Hangi Eğitimler Oluyor?
Yazar: - 09 February 2018
2.847
0

Yeni kurulacak işletmesi için KOSGEB’ in sunmakta olduğu hibelerden faydalanmak isteyenlerdenseniz öncelikli olarak KOSGEB’ in ve bu alanda diğer kurumların (belediyeler, üniversiteler ve benzeri kurumlar) sunmakta oldukları eğitimlerden faydalanmak ve eğitimlere azami ölçüde katılım göstermek zorundasınız. KOSGEB’ in sunmakta olduğu hibe yardımlarından faydalanmak istiyorsanız bu eğitimlerden faydalanmak zorundasınız. Her şeyin başı eğitim ve uzmanlaşmadır efendim.

KOSGEB tarafından verilen bu eğitimler için sizin herhangi bir bedel ödemeniz gerekmemektedir fakat hibe desteklerinden faydalanmak için bu eğitimleri almak zorunludur. Eğitim alabilecek olan kişiler kurum tarafından; SGK’ lı olarak özel sektörde çalışanlar, sosyal yardım alan kimseler, tarım işiyle uğraşanlar ve isteğe bağlı olarak SGK primlerini ödeyen 18 yaşını doldurmuş olan kimseler faydalanabileceklerdir. Yukarıda aktarılan şartları taşıyan kişilerden biriyseniz siz de KOSGEB’ in sunmakta olduğu eğitimlere katılabilirsiniz.

KOSGEB Kurslarında Neler Öğretilmektedir?
KOSGEB eğitimleri KOSGEB yetkilileri, üniversitelerde bulunan genellikle işletme bölümlerinin öğretim görevlilerinin ve diğer uzmanların verdikleri eğitimler bu eğitimlerinin genelini oluşturmaktadır. Bu kursların verilmesinin amacı, sizin, KOSGEB hibesinden faydalanmak isteyen kişilerin mesleki, girişimci olmak isteyenlerde sağlam temel oluşturmaktır. Yeni girişimlerde bulunurken kişilerin karşı karşıya olduğu az ya da çok bir risk unsuru bulunmaktadır. Bu eğitimler sayesinde eğitim alacak olan siz ve diğer kişiler bu risklerin üzerinden kolaylıkla gelmeyi öğreneceksiniz.


Kaç Saat Eğitim Veriliyor?
Eğitimlerin verildiği 32 toplam saat bulunmaktadır ve verilen eğitimlerin devamlı bir şekilde alınması başvuruda bulunulan hibelerin verilmesi için şarttır. Dersler genellikle 15 kişilik sınıflarda sunulmaktadır. Derslerin içeriği genel olarak yapılacak olan işlere göre değişmektedir. Sahip olunan iş fikri doğrultusunda kaliteli bir iş planı hazırlanmasına, etkili pazarlama tekniklerinin aktarılmasına, iş fikrinin uygulamaya geçirilmesine, iş yerlerinin ve ekonomik yapısının etkili bir şekilde yönetilmesine yönelik eğitimler verilmektedir.

Yani, verilen eğitimlerin alınması KOSGEB hibe destekleri almak için gereken şarttır ve aynı zamanda bu eğitimler, yeni işletme kuracak olan sizlerin işletmeleri yönetme, planlama yapılmasına ve etkili bir pazarlama stratejisi geliştirilmesi için çok avantajlıdır. İşletmelerinizin iyi bir yönetime ve etkili bir pazarlama yöntemine sahip olması, işletmenin kurulduğu yıldan itibaren yüksek gelirler kazanmaya başlayabilirsiniz.

KOSGEB kurslarında son derece verimli ve yararlı dersler sunulmaktadır. Verilen derslerde kurs alan kişiler imza usulü yoklamaya tabi tutulacaklardır. Derslere yeterli sayıda katılım göstermeyen kişilerin KOSGEB desteklerinden faydalanma şansları ortadan kalkmaktadır. KOSGEB desteklerinden faydalanmak isteyenlerin derslere yeterli düzeyde katılmaları gerektiği gibi kursların sonunda yapılacak olan sınavlardan da yeterli puanlarla geçmeleri gerekmektedir. Desteklerden faydalanmak isteyen biriyseniz, verilen kurslara yeterli katılımda bulunmalı ve sınavlardan da yeterli puanları almak durumundasınız. Sınavların ve eğitimlerin sonunda kişilere eğitim aldıkları konularda sertifika verilecektir ve KOSGEB’ in sunmakta olduğu desteklerden faydalanılabilecektir.

Verilen Eğitimlerin Duyuruları Nasıl Ulaşılır?
Eğitim duyurularına zahmetsiz bir şekilde KOSGEB’ in resmi internet sayfasından ve http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste bağlantısından ulaşılabilecektir. Verilecek olan eğitimler için kişilerin yaşamakta oldukları şehirlerde eğitim almaları gibi bir şartları bulunmamaktadır. Verilecek olan eğitimlerde kişilerin eğitim alabilecekleri başka bir şehir için de başvuruda bulunabilme şansları bulunmaktadır. Kurslara kayıt yaptıracak olan kişiler, alacak oldukları eğitimleri başka şehirlerde de alabileceklerdir. Bunun nedeni basit olarak, büyük şehirlerde eğitimlere başvuruda bulunan kişilerin sayısının fazla olması ve sırada bekleyen sayısının fazla olmasıdır. Diğer şehirlerde de eğitim alınmasına müsaade edilmesi ile verilecek olan eğitimlerin bekleme sırası azaltılacaktır.

Eğitimlerde Kazanılacak Olanlar
İyi bir yemek yapmak için gereken şeyler iyi malzemeler ve iyi bir yemek tarifidir. Yemek tarifinin son derece ustaca hazırlanmış olması, kişilerin harika işler çıkarmalarına katkıda bulunacaktır. KOSGEB kurslarından alınacak olan eğitimlerin büyük kısmı hazırlanacak olan iş planlarına yönelik verilmektedir. İş planlarının iyi olması, girişimlerinizi hayata geçirdikten sonra verimli şekilde faaliyetlerde bulunulmasına ve pazarlama faaliyetlerinin gerçekleştirilmesine neden olacaktır. KOSGEB kurslarına katılımda bulunacak olan kişiler sadece zorunlu oldukları için kurslara gitmeyeceklerdir. Kurslara katılan kimseler kendileri için ve girişimleri için büyük avantajlar elde edeceklerdir.

Güncel Kosgeb haberleri için Twitter sayfamızı takip edebilirsiniz;
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ