Kosgeb Kredileri
KOSGEB Kurslarına Nasıl Başvuruluyor?
Yazar: - 09 Şubat 2018
585
0

Aklında yeni bir girişim fikri olan, girişimlerini büyültmek isteyen, kendi işinin sahibi olmak ve yeni bir marka oluşturmak isteyen kimselerin önünde büyük bir yol bulunmaktadır. Bu yolda, hedeflerine doğru ilerlemek için gerekenlerin başında azim, kararlılık ve tabi ki de para gerekmektedir. Sayılanların tamamlanması ile aklınızda olan fikirleri gerçeğe dönüştürmek konusunda herhangi bir engel kalmayacaktır.

Projeleri ve planları gerçekleştirme sırasında ihtiyaç duyduğunuz parayı birçok kişinin yaptığı gibi KOSGEB’ e başvurarak sağlayabilmektesiniz. KOSGEB, küçük ve orta ölçekli girişimlerin desteklenmesi için çalışmalar yürüten bir kurumdur ve küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişmesi, sayılarının ve niteliklerin yükselmesi ile tüm Türkiye’ nin kalkınmasını amaçlamaktadır. Bu nedenle, iyi ve sürdürülebilir girişim, yatırım fikirleriniz için bu kurumdan destek alabileceksiniz.

KOSGEB’ in sunmakta olduğu desteklerden faydalanmak istiyorsanız yapmanız gereken birkaç şey bulunmaktadır. İlk olarak KOSGEB’ in resmi internet sitesi üzerinden sistem üzerine kayıt olmanız gerekmektedir. KOSGEB’ in resmi internet sitesi üzerinden yapılacak olan kayıt işlemleri sırasında sistem aracılığıyla istenen bilgilerin hepsinin eksiksiz ve doğru şekilde doldurulması gerekmektedir. Sizden istenen bilgilerin doğru şekilde doldurmanız ve kayıt işlemini tamamlamanız gerekmektedir. Sistem üzerine kayıt olunması, KOSGEB’ den destek almak için yapacak olduğunuz işlemlerden birincisidir. İkinci olarak, KOSGEB’ in ve KOSGEB’ le anlaşmalı olan diğer kurumların (belediyeler, üniversiteler, sanayi ve ticaret odaları, sanat ve meslek grupları gibi) verdiği eğitimlerden faydalanmanız gerekmektedir. KOSGEB, aynı sizin düşündüğünüz gibi açmak istediğiniz işyerleri ve yeni girişimlerin uzun ömürlü olmasını istemektedir. Verecek olduğu desteklerin boş yere gitmesine ve geleceği olmayan bir yatırımda kullanılmasını istememektedir. Bu nedenle girişimcilik alanında sertifika almamış kimseler KOSGEB desteklerinden faydalanamayacaktır.


KOSGEB Destekleri İçin Kurslar
KOSGEB desteklerinden faydalanmak ve açmak, oluşturmak istediğiniz işyerleri için bu desteklerden faydalanmak istiyorsanız kurum tarafından istenen şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Yani KOSGEB, verdiği paraların iyi bir şekilde değerlendirilmesini istemektedir. Paranın iyi bir şekilde değerlendirilmesi ve kurulacak olan işlerin uzun ömürlü olması için KOSGEB ve KOSGEB ile anlaşma halinde bulunan kurumlar bu alanda eğitimler vermektedirler. Verilecek olan eğitimler toplam saat olarak 70 saat civarında olmaktadır. Verilecek olan eğitimlere devamlılık zorunluluğunuz vardır, yani, kurslara kayıt olup da kurslara gitmezseniz kurs sonunda verilecek olan sertifikalardan alamayacaksınız ve desteklerden faydalanamayacaksınız.

Kurslar, KOSGEB’ in resmi internet sayfası üzerinden yayınlanmaktadır. Kayıt oluşturulmak istediğiniz kursları KOSGEB’ in resmi internet sayfası üzerinden bulabileceksiniz. Kayıt oluşturmak istediğiniz kurslar için belirli kontenjan sınırlaması bulunmaktadır. Kontenjan yetersizliği nedeniyle yaşadığınız şehirdeki kurslardan faydalanamayacak olmanız durumunda yakın çevredeki kurslardan da faydalanabileceksiniz. Yani, kurslara kayıt yaptırılırken ikametgah adresinizin bulunduğu alanlarda kayıt yaptırma zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Kurslar üzerindeki yükü azaltmak ve kısa süre içerisinde kurslardan faydalanmak isteyen herkese kurs kapılarını açmak için yapılan bu düzenleme ile herkes girişimcilik kursu alabilecektir.

Girişim fikrinize mali destek arayışınız sırasında bir gelir kapısı buldunuz, adı KOSGEB. Kurumun temel şartlarından biri kurumun kendisinin ve anlaşmalı kuruluşların sunmakta olduğu eğitimlerden faydalanmanızdır. Kuruluşların sunmakta olduğu eğitimler KOSGEB’ in resmi internet sayfasında yayımlanmaktadır.

Katılmak istediğiniz kursu internet üzerinden bulduktan eğitim vermekte olan kuruluşlara şahsen giderek kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Kayıt işlemleri için, KOSGEB ile anlaşmalı olan kuruluşların merkezlerine gitmeniz gerekmektedir. İstediğiniz kursa kayıt olduktan sonra kurslara yeterli sayıda katılım göstermeniz gerekmektedir.

Kurslara katılım göstermenizin yanında kurslarda verilen eğitimi de benimsemeniz, kurs sonunda yapılacak olan uygulamalı sınavlarda geçer not almanız için önem taşımaktadır. Eğitim sonunda, verilen eğitimler ile ilgili olarak sınav yapılacaktır. Sınavlarda gereken başarıyı göstermeniz durumunda girişimcilik sertifikası alacaksınız. Geçer not alamazsanız başka bir eğitime daha katılmanız gerekecektir.

Güncel Kosgeb haberleri için Twitter sayfamızı takip edebilirsiniz;
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ