Kosgeb Kredileri
Kosgeb Destekleri Nelerdir ve Hangi Sektörler Desteklenir?
Yazar: - 06 Ekim 2017
2.305
0

Kosgeb, küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığı tarafından kurulmuş bir devlet kurumudur. Bu devlet kurumunun temel amacı, girişimcilere ve kobi olarak bilinen firmalara parasal veya lojistik destek sağlamaktır. Bu desteklerin çeşitleri ve türleri bulunmaktadır. Her devlet kurumunda olduğu gibi, bu desteklerden yararlanmak isteyen kişiler veya kurumlar, belirli şartları yerine getirmelidirler. Kobilerin ve girişimcilerin destek alması, uzun bir işlemmiş gibi görünse de, temelde yapılması gerekenler çok basittir.

Bu işlemlerin en başında gelen bazı durumlar şu şekildedir
– Kosgeb’in belirlemiş olduğu sektörlerde veya alt dallarda faaliyet yürütmek
– Kosgeb’in aradığı temel nitelikler kıstaslarına tam olarak uymak
– T.C devleti vatandaşı olmak
– Son 1 sene içerisinde üzerine herhangi bir şirket ya da işletmede aktif olarak bulunmamış olmak. Bu şartları yerine getiren her birey ya da kurum, Kosgeb’in desteklerinden düzgün bir şekilde yararlanabilir.

İşletmesini Büyütmek İsteyenler
Kosgeb desteklerinin parasal veya lojistik anlamında olduğundan bahsetmiştik. Finansal destek olarak sağlanan yardımlar, genellikle işletmenin daha da büyümesini hedeflemektedir. Özellikle yurtdışı pazarı arayan şirketlerin Kosgeb’e çekinmeden başvurması, kendileri açısından tutarlı bir davranış olacaktır. Firmanın çalışmış olduğu iş kolunda yer alan yurtdışı ortakları, Kosgeb vasıtasıyla firmayla iletişime geçebilmektedir. Bu durum sonucunda mal ya da hizmetin ihraç edilmesi söz konusu olabilmektedir.


Kobilere Karşılıksız Kredi: Diğer bir destek türü olan finansal destek de, bir çok durumdaki KOBİ’ye verilebilmektedir. Özellikle gelir-gider dengesi sağlam olan, yaptığı işte belirli bir seviyeyi hedefleyen, aktif olarak ticaretin içerisinde yer alan ve finansal katkıya ihtiyaç duyan her işletme, kosgeb’ten karşılıksız ya da faizsiz kredi alabilmektedir. Bu kredi ve hibe türleri, kobi’nin büyüklüğüne ve ihtiyaç duyduğu nakit miktarına göre değişiklik gösterebilmektedir. 20 bin TL’den başlayarak, 50 bin TL’ye kadar hibe desteği alabilen kobiler, sıfır faizli kredileri de 100 bin TL’den 2 milyon liraya kadar alabilmektedirler.

Kosgeb Destekleri Ne Zaman Yapılır?
Kosgeb destekleri, her sene başında ilan edilmektedir. İlan edilen bu destekler, düzenli olarak Kosgeb’in kendi sitesinde yer almaktadır. Bu destek çeşitleri, faaliyet gösterilen iş alanlarına göre değişiklik göstermektedir. Destek çeşitleri, aşağıda yer almaktadır. Bunlarla ilgili daha detaylı bilgi almak için Kosgeb genel müdürlüklerine ya da danışmanlık hizmeti veren şirketlere başvurulabilir.

Destek Programları
Teknolojik Ürün Tanıtım ve Pazarlama Destek Programı
Endüstriyel Uygulama Programı
AR-GE ve inovasyon programı
KOBİ gelişim destek proramı
Genel Destek Programı
AR-GE, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı
Tematik Proje Destek Programı
KOBİ Proje Destek Programı
İş Birliği ve Güç Birliği Destek Programı

Burada bahsedilen destek programları, Kosgeb’in şart koymuş olduğu sektörlerde geçerlidir. Bu sektörler, belli başlı olabileceği gibi alt dallarda da yer alabilmektedirler. Bu sektörlerin ana başlıkları aşağıda verilmiştir. Bunların alt sektörleri her sene düzenli olarak Kosgeb’in kendi sitesinde ilan edilmektedir.

Sektörler
Madencilik ve Taş Ocakçılığı
İmalat
Elektrik, Gaz, Buhar ve İklimlendirme Üretimi ve Dağıtımı
Su Temini; Kanalizasyon, Atık Yönetimi ve İyileştirme Faaliyetleri
İnşaat
Toptan ve Perakende Ticaret; Motorlu Kara Taşıtlarının ve Motosikletlerin Onarımı
Ulaştırma ve Depolama
Konaklama ve Yiyecek Hizmeti Faaliyetleri
Bilgi ve İletişim
Finans ve Sigorta Faaliyetleri
Mesleki, Bilimsel ve Teknik Faaliyetler
İdari ve Destek Hizmet Faaliyetleri
Kültür, Sanat, Eğlence, Dinlence ve Spor
Diğer Hizmet Faaliyetleri

Bu liste, Kosgeb’in şart koymuş olduğu meslek dallarını içeren listedir. Daha detaylı bilgi almak için Kosgeb genel müdürlüklerine başvurulabilmektedir. Kosgeb tarafından en fazla finansal yardımın ve desteğin verildiği alan, imalat sektörüdür. Herhangi bir ürünün imalatını gerçekleştirecek olan kobiler, 300 bin TL’si geri ödemesiz olmak üzere, toplamda 1 milyon TL’lik bir destek alabilmektedirler. İmal edilen malın belirli bir kalitede olması, engel tanımaksızın yurtdışına pazarlanabilmesi ve iç piyasada talebi olması gerekmektedir. Bu durumları içerisinde barındıran imalat sektörü, Kosgeb’in desteklerinden kesintisiz olarak yararlanabilmektedir.

Güncel Kosgeb haberleri için Twitter sayfamızı takip edebilirsiniz;
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ