Kosgeb Kredileri
Kosgeb Destek Şartları Nelerdir?
Yazar: - 30 Eylül 2017
1.741
0

Kosgeb, Kobilere ve girişimcilere destek verilmesi amacıyla kurulmuş bir devlet kurumudur. Her devlet kurumunda olduğu gibi Kosgeb’in de, destek verirken aramakta olduğu bazı şartlar mevcuttur. Bu şartlar Kosgeb’in resmi sitesinde her sene başında düzenli olarak yer almaktadır. Yatırımcıların ve Kobi sahiplerinin yerine getirmesi gereken şartlar aşağıda verilmiştir. Bunlardan daha detaylı bilgi sahibi olmak için uzman destek sağlayan danışmanlık şirketlerine veya Kosgeb genel müdürlüklerine başvurulabilmektedir.

Kosgeb Desteklerinden Faydalanmak İçin
– T.C vatandaşı olmak
– 18 yaşını doldurmuş olmak
– Kosgeb’in belirlemiş olduğu sektörlerin herhangi birisinde faaliyet göstermek ya da gösterecek olmak
– Son 1 sene içerisinde herhangi bir şirkette kayıt bulundurmamak
– İşsiz ve girişimci statüsünde olmak
– Kosgeb’in sağlamış olduğu ücretsiz eğitimlerden faydalanmış olmak
– Ciddi bir iş planına ve iş bütçesine sahip olmak gibi durumlar ve gereklilikler, Kosgeb’in aradığı belli başlı şartlar olarak tanımlanabilmektedir.

Kosgeb Başvurusu Nasıl Yapılır ?
Kosgeb’den herhangi bir destek ya da yatırım alabilmek için, istenen şartların yerine getirilmesi temel kuraldır. Bu kuralların başında yer alan gereklilikler yukarıda da verilmiştir. Yatırımcıların ve kobilerin asıl sıkıntı yaşadığı durum, kosgeb başvurusu esnasında ortaya çıkmaktadır. Bunun başlıca nedeni yatırımcıların tam olarak ne yapacağını bilememesinden kaynaklanmaktadır.


Kosgeb’in yatırımcılara ücretsiz sağlamış olduğu eğitimi başarıyla tamamlayan her girişimci Kosgeb’e başvuru yapabilmektedir. İlk olarak faaliyet göstereceği sektörle ilgili iş planı ve bütçe düzenlemesi yapan kobiler, Kosgeb’e başvurularını eksiksiz olarak yaptıktan sonra sunum için tarih alırlar. Kosgeb’in belirleyeceği bu tarihte kurul önüne çıkarak iş planlarını detaylı bir şekilde sunarlar. İş planı, lojistik destek, finansal destek ve bütçe planlamalarını detaylı bir şekilde dile getiren yatırımcılar, kurulun sormuş olduğu soruları nitelikli olarak cevaplandırırlar.

Denetleme: Kurulda yapılan sunum ve iş planı doğrultusunda kabul edilen kobiler, Kosgebten destek alacakları tarihi beklemeye başlarlar. Kosgeb’in oluşturduğu saha ekibi, 1 ay içerisinde kobiyi denetleme ziyaretine gelir. Bu ziyaretlerde kobinin yapmış olduğu iş planına sadık kalıp kalmadığı, faturaların ve borçların mevzuata uygun yapılıp yapılmadığı kontrol edilir. Gerekli onaylar ve belgeler temin edildikten sonra kobi, kosgeb ödemelerini 2 ile 6 ay arasında alabilmektedir.

50.000 TL Hibe
İlk olarak 2.000 TL’lik kuruluş bedelini alan kobi, 50 bin TL’ye kadar karşılıksız hibe finansmanından yararlanabilmektedir. Bu 50 bin TL’nin içerisinde kuruluş giderleri, kira ve ofis bedeli, ofise alınan ekipman ücretleri ve çalışan elemanların sigorta-maaş kalemleri yer almaktadır. Bu ücretler belirli zaman dilimi içerisinde kobiye düzensiz olarak ödenir. Burada kobinin dikkat etmesi gereken bazı hususlar mevcuttur. Bu gereklilikler aşağıda detaylı olarak yer almaktadır.

– Alınan ekipmanların ve kira giderlerinin resmi olarak şirket tarafından belgelendirilip, faturalandırılması.
– Ofise alınan ekipmanların yeni ve daha önce kullanılmamış olması.
– Kobi’de çalışan kişilerin sigorta girişleri.
– Kobi’de çalışan kişilerin maaş bordroları.
– Kobinin bağlı bulunduğu sivil toplum kuruluşlarına olan aidatlarının düzenli olarak ödenmesi.
– Girişimcilerin ticari sicillerinin güvenilir ve kaydının tutulmuş olması.

Yukarıda ki özellikler, Kobilerin Kosgeb’den düzgün bir şekilde ödeme almasını sağlamaktadır. Bu bilgiler Kosgeb genel kurulunca, her sene başında resmi sitelerinden ilan edilmektedir. Daha profesyonel ve detaylı destek almak isteyen Kobilerin, belirli ücret karşılığında danışmanlık şirketlerinden bilgi alması önerilmektedir.

Güncel Kosgeb haberleri için Twitter sayfamızı takip edebilirsiniz;
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ